top of page
דבר הבמאי על ההצגה "דני דין"

כשהתבקשתי לביים עבור תיאטרון גושן את ההצגה "דני דין וספינת המעפילים" עמדה לנגד עיני האחריות והאתגר בהעברת סיפורה של תקופה הסטורית לדור צעיר. מלאכת התחקיר בשיתוף פעולה עם המפיקים, התפאורן, מעצבת התלבושות והמוזיקאי היו תהליך מרתק בכמה רבדים. התמקדנו בפרטים שיספרו את סיפורה של ארץ ישראל בטרם הפכה למדינה. גייסנו את כל האמצעים האומנותיים שביכולתנו על מנת להמחיש לקהל את האוירה והמשמעויות הרגשיות שאפפו את ההוויה הארץ ישראלית עבור ילדי התקופה. 

האתגר היצירתי היה בשילוב סיפור הפנטזיה אודות דני דין. מיקוד הסיפור בהליך הכתיבה ביחד עם אורן יעקובי המחזאי, היה ביצירת סיפור מתח והרפתקאות קצבי והומוריסטי. זאת כדי לסחוף את הקהל הצעיר באופן קליל ומחוייך יחד עם דמותו ההירואית של דני דין. רצינו להמחיש את המשמעויות של תכונותיו הייחודיות ביצירת עלילה שלא נכתבה בספרים, בה מתואר ילד שרוצה להעלם. ובוחן את האפשרויות להיות בלתי נראה במשמעות של חוסר אחריות ילדית ורצון לניתוק חברתי. זאת כדי ליצור פער דרמטי מרצונו בהמשך הסיפור ללקיחת אחריות על החברה ועל מעשיו ואף למצוא את הדרך להכרה חברתית בו וביכולתיו. ההיפוך יצא דמות עגולה עם קונפליקט חדש ותיאטרלי.  בהמשך דאגנו למצוא רבדים נוספים בדמותו כשהוא מתמודד עם חריגות בתוך חברת הילדים כילד שקוף. נושאים אלה היוו העמקה לסיפור הפנטזיה על שיקוי הפלא המפורסם. 

בתכנון התפאורה הנחיתי את אדם קלר המעצב למנף את נושא ההעלמות לתוך אלמנטים בתפאורה. החלטנו על אלמנטים של מערכת חבלים ובדים שיוצרת עבורי ועבור השחקנים מרחב של העלמות והופעה מפתיעים. כך גם פרטים בתפאורה מופיעים ברגעים לא צפויים כאשר רבדים נתלים או מוסתים על ידי השחקנים וחושפים מקומות חדשים על הבמה. את צבעי תפאורה בחרנו להמחשת התקופה. הבמה צבועה כולה בגוונים המזכירים תמונה כרומטית שחור לבן מצהיב. ומתוכה מבצבצים בכל תמונה וסצינה פרטים תקופתיים המקבלים פוקוס והבלטה באמצעות צבעוניות חזקה.  

לצורך תפירת הבגדים נעשה תחקיר ארוך של למידת עיצוב בגדי התקופה עם אלה קולסניק מעצבת התלבושות. אולם האתגר הגדול היה לבחור כיצד נציג על הבמה את דני דין, שהרי הוא ילד שקוף. את הבגד הסופי בחרה אלה ליצור באמצעות ציור על בד שיידמה בגד מטושטש כביכול כתעתוע ראיה עבור הקהל  אותו היא עטפה בתפירת יריעות ניילון ליצירת ברק. להשלמת המראה השחקן מפזר על פניו אבקה מיוחדת ואת החילוף המהיר הוא מבצע תוך כדי ההצגה ומשנה את מראהו להפתעת הצופים. 

את רגעי השינוי בחרתי לקיים באמצעות אפקטים וקסמים. לשם כך נעזרתי בשלושה קוסמים מובילים בעלי שם בינלאומי. רון פרשט, שימי אטיאס ואיתן קלרר תכננו ויצרו בסך הכל שבעה קסמים ואפקטים שונים שמאפשרים את את נוכחותו של דני דין הבלתי נראה.  

לבסוף את מרבית שעות ההכנה לפני החזרות עצמן, ביליתי בהנאה רבה באולפן של יוסי סידי. תחילה בחרנו בתזמורת הכלית שתלווה את כל ההצגה. כלים אותנטיים שאינם אלקטרוניים. פסנתר הימור חלילים כלי הקשה ואקורדאון. ההרכב המוסיקאלי הזה אמון על שמירה אותנטית לאוירה והסגנון המוזיקאלי של שנות הארבעים. גם הלחנים לכל קטעי המעבר הם עיבודים לשירי אותה תקופה שנבחרו בקפידה על מנת ללוות את הדרמה במחזה. כל כל אהבנו את השירים המושמעים לאורך כל ההצגה עד שבחרנו ליצור מהם מחרוזת אותה מבצעים השחקנים כהדרן של סוף ההצגה. 

ההצגה "דני דין וספינות המעפילים" היתה עבורי חוויה מעשירה מלמדת ומלאת התרגשות. כולי תקווה שאותה התלהבות של כל צוות היוצרים יגיע עד לאחרון הילדים והמבוגרים היושבים בקהל. ההסטוריה והסיפור האנושי המתחברים דרך פנטזיה הירואית של ילד שהופך למנהיג ותרומתו למדינה מונצחת בסדרת הספרים המפורסמת וכעת מוצאת את דרכה גם לאירוע תיאטרון תרבותי.

 

מאחל לכם צפיה מהנה,

אורי אומנותי.

למידע נוסף והזמנת ההצגה "דני דין" 

 http://www.tgoshen.com/shows.php?id=0061

bottom of page